phone-2
ساعت کاری ایمن درب شرق
address-ind

7 محل نصب درب ضد حریق که بیشترین تعداد نصب را دارد

محل نصب درب ضد حریق

لیست عنوان مطالب

در این بخش از مقالات میخواهیم شما را با 7 محل نصب درب ضد حریق آشنا کنیم که بیشترین نصب نسبت به دیگر مکانها را دارند تا بتوانید با استفاده از دانش نهفته در این مقاله ، در موقع خرید درب ضد حریق به راحتی درب متناسب با محل مورد نظر را انتخاب نمایید.
همان طور که میدانید به درب هایی درب ضد حریق گفته میشود که در مقابل حرارت مقاوم بوده و از ورود آتش یا حرارت به اتاق ها با راهرو ها و … جلوگیری میکند. پس متوجه شده اید که محل نصب درب ضدحریق یکی از الزامات میباشد که قبل از خرید درب بایستی در رابطه ی با آن فکر کرد.

 

1- ساختمان های مسکونی

در ساختمان های مسکونی بالای شش طبقه محل نصب درب ضد حریق به عنوان درب خروج اضطراری معمولاً در ورودی سرویس پله ها امری مهم و ضروری است یعنی هر طبقه باید برای پله های خروج خود یک درب ضد حریق داشته باشد که سازندگان طبق مقررات ملی ساختمان ملزم به رعایت آن می باشند و در صورتی که این امر را رعایت نکنند جریمه خواهند شد. البته این جریمه مالی نیست و عدم ارائه مجوزهای لازم برای ساخت و ساز است پس می توان اطمینان داشت با نصب درب ضد حریق مورد تایید آتش نشانی این مشکل نیز مرتفع خواهد شد.

محل نصب درب ضد حریق ساختمان

 

2- ساختمان های اداری و تجاری

بنظر شما محل نصب درب ضد حریق در ساختمان های اداری چند طبقه صرفاً ورودی هر طبقه است ؟ مطمئناً این چنین نیست زیرا در یک محیط اداری بخشهای بسیار مهمی وجود دارند که درب ورود آنها نیز باید حتما ضد حریق باشد. یکی از این موارد درب اتاق بایگانی پرونده ها میباشد که لازم است از درب ضد حریق استفاده شود زیرا که اطلاعات مهمی در این اتاق ها وجود دارد و حفظ آنها امری حیاتی است. محل دیگری که لازم است در ساختمان های اداری از این درب ها استفاده شود درب خروج اضطراری ساختمان ها می باشد به این دلیل که اگر حادثه رخ دهد کارمندان و افراد حاضر در ساختمان بتوانند به صورت ایمن از ساختمان خارج گردند.

محل نصب درب ضد حریق تجاری

 

3- مراکز درمانی، بیمارستان ها، درمانگاه ها، کلینیک ها

در مراکز درمانی که سلامت انسان مورد توجه ویژه قرار گرفته است جزو الزامات این گونه ساختمان هاست تا برای بخش هایی که بیماران بدحال حضور دارند و یا بیمارانی که در صورت وقوع حادثه امکان ترک سریع محل را ندارند، مانند آی سی یو، سی سی یو، بخش مراقبت از نوزادان و … ، حتما محل نصب درب ضد حریق را درست و مطابق قوانین علوم پزشکی در نظر بگیرند. در این صورت اگر حادثه ای رخ دهد فرصت کافی برای رسیدن آتش نشانان و نجات این افراد وجود دارد. همچنین در مراکز درمانی نیز نصب درب ضد حریق در قسمت خروج اضطراری امری الزامی و غیر قابل اجتناب است.

 

4- کارخانه ها و صنایع تولیدی

در کارخانه های مختلفی مانند صنایع مواد غذایی، تولید کاغذ و مقوا، مواد پلاستیکی، موادقابل اشتعال و… لازم است در برخی محل های مهم مانند انبارها حتما از درب ضد حریق استفاده شود زیرا در صورت بروز آتش سوزی، همه محصولات تولید شده که در انبار نگهداری می شوند در معرض خطر سوختن می باشند و در صورت رسیدن آتش به انبارها ضرر های بسیار بزرگی به کارخانه ها وارد خواهد شد.

 

5- مدارس،دانشگاه ها، خوابگاه ها

برای مدارس و خوابگا ها لازم است از درب ضد حریق در قسمت های خروج اضطراری استفاده شود تا در صورت بروز حوادثی مانند آتش سوزی افراد بتوانند با سلامت و ایمنی کامل محل را ترک نمایند. بنابراین محل نصب درب ضد حریق در این مکانها که به دلیل سن و جنسیت در صورت وقوع حادثه میزان استرس افراد بیشتر است بسیار حائز اهمیت بوده و حتی المقدور برای هر بخش یا کلاس باید یک درب ضد حریق جداگانه نصب شود.

 

6- اتاق های سرور و کنترل

با توجه به اهمیت بالایی که اتاق های کنترل بخصوص در مواردی مانند فرودگاه ها دارند، لازم است برای این اتاق ها نیز حتما از ذرب ضد حریق استفاده شود، زیرا فرآیند کنترل هواپیماها به دلیل حفظ جان مسافران، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و اگر به این اتاق ها آسیبی وارد شود جان افراد زیادی به خطر خواهد افتاد.

 

 7- اتاق های ایزوله

همانطور که میدانید درب های ضد حریق علاوه بر مقاومتی که در برابر آتش دارند عایق صدا، دود و… می باشد و امکان عبور هیچگونه آلودگی از این دربها وجود ندارد بنابراین گزینه مناسبی برای اتاق های ایزوله یا همان کلین روم می باشند زیرا نباید هیچگونه آلودگی وارد این اتاق ها شود و معمولا از درب ضد حریق نیز در این اتاق ها استفاده میگردد.

 

طریقه نصب درب ضد حریق

طریقه نصب درب ضد حریق

شما باید بدانید نصب درب ضد حریق کار یک فرد عادی نیست و حتما نیاز به نصاب متخصص این امر دارد اما بلحاظ اصول فنی در طریقه نصب درب ضد حریق یک نکته بسیار حائز اهمیت می باشد و آن ابعاد سفارش است که هنگام خرید درب ضد حریق به کارخانه اعلام می شود و در حالت استاندارد دارای 5 تا 10 مقدار مشخص می باشد اما در برخی ساختمانها این ابعاد توسط مهندس ناظر آن اعلام می گردد و ضروری است ابعاد صحیح و دقیق برای سفارش ارائه شود تا هماهنگی لازم با زیرساخت کار را داشته باشد سپس نصاب درب ضد حریق با خیال راحت و در کمترین زمان می تواند درب را نصب نموده و ضمانت نامه آن را صادر نماید برای اطلاعات دقیق تر و بیشتر مقاله نحوه و طریقه نصب درب ضد حریق را مطالعه نمایید.

 

نتیجه گیری محل نصب درب ضد حریق

همانطور که در موارد بالا مشاهده نمودید از کاربرد درب ضد حریق نمیتوان چشم پوشی کرد و صرفاً مکان های مذکور برای نصب به عنوان مهمترین محل ها نام برده شده اند، ولی در بسیاری از مکان های دیگر نیز میتوان درب ضد حریق را نصب نموند مانند مناطق نظامی، انتظامی، پارکینگ های طبقاتی، هتل ها و … ولی نکته مشترک در میان محل نصب درب ضد حریق در تمام این مکانها حفظ سلامت فرد با رعایت ایمنی است بهر صورت ما در این مقاله شما را با مکانهایی آشنا کردیم که بیشترین تعداد نصب درب ضد حریق در آن اتفاق افتاده است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟
میانگین امتیاز 0 (از 0 نظر)
سوال و دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *